Шляхта Витебской губернии

Шляхта

  • 1 — 50
  • 51 — 100
  • 101 — 150
  • 151 — 200
Артыкулы з 1 па 50
Прозьвішча Герба Паходжаньне *)
1 Амантаў Пагоня Каралеўства Польскае
2 Анікевіч Менскае ваяводзтва
3 Анікевіч Яніна Менскае ваяводзтва
4 Антыпаў Расея
5 Асіпоўскі Ладдзя Віцебскае ваяводзтва
6 Баршчэўскі Ашмянскі павет
7 Барэвіч Радван Гарадзенскі павет
8 Баторы Яніна Полацкае ваяводзтва
9 Боўфал Менскае ваяводзтва
10 Белапятровіч Ляліва Лідзкі павет
11 Беліновіч Любіч Аршанскі павет
12 Бяльчынскі Ястрабец Ашмянскі павет
13 Беніслаўскі 1) Побаг Полацкае ваяводзтва
14 Бэр Біберштэйн Полацкае ваяводзтва
15 Бітны-Шляхто Навіна Віцебскае ваяводзтва
16 Брындза уласны Наваградзкае ваяводзтва
17 Булаўскі Праўдзіч Вількамірскі павет
18 Бутовіч Грыф Полацкае ваяводзтва
19 Бутынскі Прыяцель Валынскае ваяводзтва
20 Бык-Быкоўскі Грыф Серадзкае ваяводзтва
21 Бялінскі Абданк Невельскі павет 2)
22 Бялінскі Юноша Каралеўства Польскае
23 Бялінскі Юноша Лідзкі павет
24 Васілеўскі Рагаля Ашмянскі павет
25 Вэйд уласны Вількамірскі павет
26 Вэйштарт Дрыя Віцебскае ваяводзтва
27 Відмант Масальскі Княства Жамойцкае
28 Вітарт Сыракомля Упіцкі павет
29 Вічульскі Прыяцель Полацкае ваяводзтва
30 Вішнеўскі Прус I Валынскае ваяводзтва
31 Вішнеўскі Рамульт Княства Жамойцкае
32 Вішнеўскі Прус I Полацкае ваяводзтва
33 Вяшчыцкі Любіч Серадзкае ваяводзтва
34 Ган Ясеньчык Княства Жамойцкае
35 Ган Равіч Ашмянскі павет
36 Гарасімовіч Шанява Віцебскае ваяводзтва
37 Гарноўскі Корчак зь неафітаў 3)
38 Гатоўскі Калона 4) Лепельскі павет 2)
39 Герскі Абданк Валынь
40 Гінтэр Зарэмба Княства Жамойцкае
41 Гірцыус Каралеўства Польскае
42 Глушневіч Нячуя Холмскае ваяводзтва
43 Голуб Яніна Вялікалуцкі ўезд
44 Дабрынскі Яліта Дабжынская зямля
45 Дагго Бадула Прусы
46 Дамброўскі Дамброва Берасьцейскае ваяводзтва
47 Дамброўскі Даленга Віцебскае ваяводзтва
48 Дамброўскі Юноша Кракаўскае ваяводзтва
49 Данішэўскі Халева Вышагродзкая зямля
50 Дарашкевіч Ліс 5) Браслаўскі павет
Артыкулы з 51 па 100
Прозьвішча Герба Паходжаньне
51 Дарашкевіч Ліс 5) Гарадзенскі павет
52 Даўгяла Абданк Княства Жамойцкае
53 Дзядзюля Сас 6) Віленскае ваяводзтва
54 Ендрыеўскі  Наленч Варшава
55 Ендрыеўскі  Ястрабец Полацкае ваяводзтва
56 Есьман Корчак Полацкае ваяводзтва
57 Жаглінскі Шаліга Смаленскае ваяводзтва
58 Жалкоўскі Агеньчык Гарадоцкі ўезд, Віцебская губэрня
59 Жардзецкі Цялок Берасьцейскае ваяводзтва
60 Жаўняроўскі Рак 7) Віцебскае ваяводзтва
61 Таўцівіл-Жураўскі Корвін Наваградзкае ваяводзтва
62 Закрэўскі Касьцеша Чэрская зямля
63 Заленскі Прус Прусы
64 Залескі Хамонта 8) Княства Жамойцкае
65 Заліўскі Юноша Менскае ваяводзтва
66 Замбрыцкі Касьцеша Ашмянскі павет
67 Замойскі Порай Люцынскі павет 9)
68 Зданоўскі Ларыса Віцебскае ваяводзтва
69 Зэгздра Сьлепаўрон Ковенскі павет
70 Зубрэвіч Папрыца, альбо Кушаба Полацкае ваяводзтва
71 Іваноў з вайскоўцаў
72 Івашэўскі Яліта Троцкае ваяводзтва
73 Ігнатовіч Дэнбна зь яўрэяў
74 Ігнатоўскі Лада Полацкае ваяводзтва
75 Ізмайловіч Помян Полацкае ваяводзтва
76 Шавердыковіч-Кавалеўскі 10) Прус III Полацкае ваяводзтва
77 Казлоўскі Ястрабец Вількамірскі павет
78 Какоўскі Касьцеша Цеханоўская зямля
79 Камароўскі Цялок Лідзкі павет
80 Каменскі Сьлепаўрон Троцкае ваяводзтва
81 Камінскі Корвін Сандамірскае ваяводзтва
82 Камінскі Ястрабец Полацкае ваяводзтва
83 Гарбацкі-Канановіч Радван 11) Ашмянскі павет
84 Фірлей-Канарскі 12) Грыф Вількамірскі павет і Сандамірскае ваяводзтва
85 Канцэвіч Лебедзь Камянец-Падольскі
86 Канюшэўскі Полацкае ваяводзтва
87 Каплановіч Полацкае ваяводзтва
88 Каранеўскі Касьцеша Берасьцейскае ваяводзтва
89 Квяткоўскі зь неафітаў
90 Квяцінскі зь неафітаў
91 Лапінскі Лада Полацкае ваяводзтва
92 Лапо Лада Менскае ваяводзтва
93 Ласкі Кораб Ангельшчына
94 Лаўрыновіч Лада Віленскае ваяводзтва
95 Лаўчынскі Грыф Вількамірскі павет
96 Цеханоўскі-Левашкевіч Сьлепаўрон Ашмянскі павет
97 Ліноўскі-Ліпавецкі Стрэмя Сандамірскае ваяводзтва
98 Ліпінскі Порай Сандамірскае ваяводзтва
99 Лісоўскі Сьлепаўрон
100 Лукянскі Прыяцель 13) Вількамірскі павет
Артыкулы з 101 па 150
Прозьвішча Герба Паходжаньне
101 Маеўскі зь неафітаў
102 Маркіянавіч Прагоня Аршанскі павет
103 Маркоўскі зь неафітаў, Наваградзкае ваяводзтва
104 Марцінкевіч Лебедзь Віцебскае ваяводзтва
105 Масальскі Масальскі Лідзкі павет
106 дю Понт Мастоўскі (дэ Намур) Крыж 14) Бэльгія
107 Мацкевіч Махвіч Прусы
108 Мацкевіч Махвіч Прусы
109 Маціеўскі Цялок Вількамірскі павет
110 Мацялевіч Самсон Браслаўскі павет
111 Машэўскі Навіна Прусы
112 Мікоша Котвіч 15) Смаленскае ваяводзтва
113 Мікуцкі Сьлепаўрон Віская зямля
114 Мікшэвіч Ліс Вількамірскі павет
115 Мількевіч Сьлепаўрон Каралеўства Польскае
116 Мінкевіч Адравуж Браслаўскі павет
117 Мінкоўскі Нязгода Смаленскае ваяводзтва
118 Міргалоўскі Ястрабец Полацкае ваяводзтва
119 Міхалоўскі Ясеньчык Ашмянскі павет
120 Міхалоўскі Ясеньчык Амсьціслаўскае ваяводзтва
121 Навацкі Рэчыцкі павет
122 Навіцкі зь неафітаў
123 Навіцкі Порай Полацкае ваяводзтва
124 Навіцкі из неофитов
125 Навіцкі зь неафітаў
126 Навіцкі уласны Віленскае ваяводзтва
127 Насовіч Зарэмба Лідзкі павет
128 Наўдашэвіч Навіна Полацкае ваяводзтва
129 Небрыдоўскі Бялыня Віская зямля
130 Некрашэвіч Ястрабец Браслаўскі павет
131 Папялкоўскі Полацкае ваяводзтва
132 Парадня Порай Полацкае ваяводзтва
133 Парак Сьлепаўрон Каралеўства Польскае
134 Паўлікевіч Прыяцель Вількамірскі павет
135 Паулін фон Розэншыльд уласны Данія
136 Лукянскі-Паўловіч Прыяцель 16) Смаленскае ваяводзтва
137 Пацалаеўскі Сьвенчыц Віленскае ваяводзтва
138 Пацэвіч-Памарнацкі Газдава 17) Вількамірскі павет
139 Адляніцкі-Пачобут Пагоня 18) Гарадзенскі павет
140 Пачынскі Агеньчык Троцкае ваяводзтва
141 Пашкевіч Радван 19) Віцебскае ваяводзтва
142 Пашкоўскі Задора Наваградзкае ваяводзтва
143 Кісьляк-Станкевіч 20) Магіла Княства Жмудзкае
144 Петрашэўскі Радван Ваўкавыскі павет
145 Чараповіч-Плявака Страгоня Полацкае ваяводзтва
146 Радзевіч Лук Ашмянскі павет
147 Радзевіч Лук Ашмянскі павет
148 Пульвін-Радзевіч 21) Лук Ашмянскі павет
149 Радзішэўскі Радван Упіцкі павет
150 Ражноўскі Ястрабец Полацкае ваяводзтва
Артыкулы з 151 па 200
Прозьвішча Герба Паходжаньне
151 Ракіцкі Любіч Дабжынская зямля
152 Раманоўскі Праўдзіч Дынабурскі павет 9)
153 Раманоўскі Праўдзіч Холмская зямля
154 Раманоўскі Праўдзіч Вількамірскі павет
155 Росэн 22) Порай Княства Валохіі
156 Садкоўскі Даліва Полацкае ваяводзтва
157 Суйкоўскі 23) Корвін Кракаўскае ваяводзтва
158 Сакалоўскі Помян Віцебскае ваяводзтва
159 Самовіч Любіч Браслаўскі павет
160 Сандаеўскі Ліс Себескі ўезд
161 Сасноўскі Наленч Наваградзкае ваяводзтва
162 Сварыка-Сварацкі Рагаля Дабжынская зямля
163 Сьвірскі Шалава 24) Княства Жамойцкае
164 Сьвіршчэўскі Трубы
165 Сьвянціцкі зь неафітаў
166 Сівоха Ясеньчык Полацкае ваяводзтва
167 Скарына Роля Наваградзкае ваяводзтва
168 Скіўскі Любіч Драгічынская зямля
169 Склатоўскі Даленга Віцебскае ваяводзтва
170 Славецкі Ястрабец Ковенскі павет
171 Таргонскі Касьцеша Бельская зямля
172 Таргонскі Касьцеша Ломжынская зямля
173 Тарнаеўскі Сас Княства Мазавецкае
174 Трацэўскі Менскае ваяводзтва
175 Урублеўскі Сьлепаўрон Вількамірскі павет
176 Ушацкі Юноша 25) Смаленскае ваяводзтва
177 Ушынскі Любіч Каралеўства Польскае
178 Хлебнікоўскі з вайсковых
179 Хлюдзінскі 26) Шаліга Браньская зямля
180 Хоміч уласны Вількамірскі павет
181 Літавор-Храптовіч Адравуж Гарадзенскі павет
182 Хруцкі Ляліва Смаленскае ваяводзтва
183 Цьвіклінскі Наленч Менскае ваяводзтва
184 Церашкевіч Асарыя Полацкае ваяводзтва
185 Чэрскі Равіч Каралеўства Польскае
186 Чэрскі Равіч Каралеўства Польскае
187 Шаверноўскі Віцебскае ваяводзтва
188 Ляховіч-Шаняўскі Юноша Берасьцейскае ваяводзтва
189 Шмідт Сьлепаўрон Ангельшчына
190 Шпакоўскі Корчак Віцебскае ваяводзтва
191 Шпакоўскі Тапор Полацкае ваяводзтва
192 Штокмар 27) Вавёрка 28) сірата
193 Штольтэр 29) Княства Курляндзкае 30)
194 Эльяшэвіч Княства Жамойцкае
195 Эльяшэвіч Княства Жамойцкае
196 Энгельфэльт Ястрабец Княства Інфлянцкае
197 Энгельфэльт Помян Княства Інфлянцкае
198 Юндзіл-Рыло Вянява Лідзкі павет
199 Юшкевіч Сьлепаўрон Княства Жамойцкае
200 Якавіцкі Крыж 31) Полацкае ваяводзтва

Падрыхтоўка матэрыяла Ю. Лычкоўскага


* Адміністрацыйныя тэрытарыяльныя адзінкі, паказаныя ў дакумэнтах як рэгіён паходжаньня. У гэтай жа графе паказваецца прыналежнасьць да сацыяльнай ці этнічнай групы.

1) У крыніцы хібна паказана прозвішча "Беніслоўскі".

2) У адміністрацыйным дзяленьні Полацкага ваяводзтва паветы адсутнічалі. У яго склад уваходзілі Дзісенскае, Лепельскае і Невельскае староствы.

3) Набілітацыя ў адпаведнасьці з канстытуцыяй Каранацыйнага Сойму "Аб неафітах ВКЛ" ад 1764 года.

4) У крыніцы хібна паказана назва герба - "Калюмны".

5) Гэты род скарыстае герб "Ліс V".

6) Гэты род скарыстае герб уласны "Дзедзюль" ("Сас II" зьменены).

7) Альтэрнатыўная назва герба "Варня".

8) У крыніцы хібна паказана назва герба - "Хамола".

9) У адміністрацыйным дзяленьні Інфлянцкага ваяводзтва паветы адсутнічалі. У яго склад уваходзілі Дынабурскае, Люцынскае, Марыенгаўзенскае і Рэжыцкае староствы.

10) У крыніцы хібна паказаны прыдомак "Шавердыновіч-".

11) Гэты род скарыстае герб уласны "Семяновіч" (Радван зьменены).

12) У крыніцы хібна паказаны прыдомак "Цірлей-".

13) Гэты род скарыстае герб уласны ("Прыяцель" зьменены).

14) Герб не ідэнтыфікаваны, бо ёсьць некалькі гербаў з падобнай назвай.

15) У крыніцы хібна паказана назва герба - "Катвіца".

16) У крыніцы хібна паказана прозвішча "Наўдашэвіч".

17) Імаверна герб уласны ці герб "Лукянскі" (абодвы - зьменены "Прыяцель").

18) Гэты род скарыстае герб уласны.

19) Гэты род скарыстае герб "Пагоня II".

20) Род скарыстае герб "Радван" і "Радван V".

21) У крыніцы хібна паказаны прыдомак "Пясьляк-".

22) У крыніцы хібна паказаны прыдомак "Пульман-".

23) У крыніцы хібна паказана прозвішча "Россал".

3 24) У крыніцы хібна паказана прозвішча "Сайкоўскі".

25) У крыніцы хібна паказана назва герба - "Шанява".

26) Гэты род скарыстае герб уласны - "Юноша изменённый".

27) У крыніцы хібна паказана прозвішча "Хлудзінскі".

28) У крыніцы хібна паказана прозвішча "Штокман".

29) Герб не ідэнтыфікаваны, бо пад гэтай назвай могуць "хавацца" тры гербы: Бартш, Бажэнскі ці Айхінгер.

30) У крыніцы хібна паказана прозвішча "Штолер".

31) Поўная назва - Княства Курляндыі і Семігаліі.

32) Род скарыстае герб "Крыж Зламаны".