Ураднікі Менскага ваяводзтва

навігатар

Выпуск III

Выпуск III
  • Ураднікі (пасады, тытулы) Менскага ваяводства XVI — XVIII ст/:

    (Біяграф. давед.). Ф. В. Чарняўскі. Мн.: ТАА "Белпрынт"/ 2009.- .). Выпуск III: (канюшыя, абозныя, крайчыя, мастаўнічыя і будаўнічыя)

Прозьвішчы ўраднікаў

  • Канюшыя
  • Абозныя
  • Крайчыя
  • Мастаўнічыя
  • Будаўнічыя
Раздзел 23. Канюшыя
Ураднікі **)
1 Юзаф БАКА
2 Валерыян ГНАТОЎСКІ
3 Уладзіслаў Мікалай ПРАШЫНСКІ *)
4 Ян Ільляшавіч ГІНКА *)
5 Юзаф Ян ГНАТОЎСКІ *)
6 Уладзіслаў Войцех ЛЯНКЕВІЧ
7 Аляксандар МАЦКЕВІЧ
8 Міхал РЭЙВОДЗКІ-БАЙКОЎСКІ
9 Флярыян зь Яксаў БЫКОЎСКІ
10 Антон ДОЎБАР
11 Ян ВЯЖЭВІЧ
12 Тадэвуш ВЯЖЭВІЧ *)
13 Крыштаф зь Яксаў БЫКОЎСКІ *)
14 Лявон зь Яксаў БЫКОЎСКІ
15 Францішак УНІХОЎСКІ
16 Ігнат Цэлестын СЬВЯНЦІЦКІ
17 Ваўрынец КАСТРАВІЦКІ *)
18 Віктар князь на Жыжмах ЖЫЖЭМСКІ
19 Тадэвуш Казімір ВАНЬКОВІЧ
20 Юзаф Ігнат СЬВЯНЦІЦКІ
21 Пётар ПАЎЛІКОЎСКІ
22 Лявон РЫМВІД-МІЦКЕВІЧ
23 Станіслаў АДАХОЎСКІ *)
24 Ігнат ПРЫСЕЦКІ *)
25 Юзаф ПЛЯВАКА *)
26 Тамаш ГЗОЎСКІ *)
27 Ігнат РАТЫНСКІ
28 Ігнат ПРАШЫНСКІ *)
29 Уладзіслаў СТАЦКЕВІЧ *)
30 Тадэвуш СТАЦКЕВІЧ *)
Раздзел 24. Абозныя
Ураднікі **)
1 Міхал ВАЛІЦКІ *)
2 Ян ГАДЭБСКІ *)
3 Міхал ГЕРАЛЬТ-ГОЛУБ *)
4 Сабастыян ЦАДРОЎСКІ
5 Стэфан Станіслаў КАРНІЦКІ
6 Ян Казімір ГРЫШКЕВІЧ *)
7 Даніэль Казімір ФІЛІПОВІЧ
8 Стэфан РАЧЫНСКІ *)
9 Станіслаў ЦАДРОЎСКІ
10 Лявон Павал ВАЛАДКОВІЧ
11 Мікалай Казімір СЬВЯНЦІЦКІ
12 Тамаш МАЕЎСКІ
13 Ануфры ТРЫЙКОЎСКІ *)
14 Эліяш ЛУПІНСКІ *)
15 Ігнат Юзаф СЬВЯНЦІЦКІ
16 Фэліцыян ПРАШЫНСКІ
17 Пётар ПАЎЛІКОЎСКІ
18 Францішак з Абораў АБОРСКІ
19 Лявон РЫМВІД-МІЦКЕВІЧ
20 Ігнат РАТЫНСКІ
21 Ануфры АСКЕРКА *)
22 Мікалай СЬВЕНТАРЭЦКІ
23 Ян СЬВЕНТАРЭЦКІ
24 Тамаш СЬВЕНТАРЭЦКІ *)
25 Ануфры з Прэрадава ПРЭРАДОЎСКІ
Раздзел 26. Крайчыя
Ураднікі **)
1 Самуэль МІРСКІ *)
2 Браніслаў Багдан ТАРГОНЯ-ЖЫДОВІЧ
3 Уладзіслаў ШАБЛАВІНСКІ
4 Рыгор МАЦКЕВІЧ
5 Ян Ежы з Прашанкі і Баранкаў ПРАШЫНСКІ
6 Юзаф Антон з Прашанкі і Баранкаў ПРАШЫНСКІ *)
7 Ян Станіслаў ВАЛАДКОВІЧ
8 Аляксандар Ян з Самсонаў і Яблоні ЯБЛОНСКІ
9 Францішак ВАЛАДКОВІЧ
10 Францішак з Абораў АБОРСКІ
11 Тадэвуш ВАЛАДКОВІЧ *)
12 Мікалай СЬВЕНТАРЭЦКІ
13 Ігнат ПРЫСЕЦКІ
14 Тамаш з Абораў АБОРСКІ
Раздзел 27. Мастаўнічыя
Ураднікі **)
1 Ян Багданавіч СЯНЧЫЛА
2 СТОМА-ПАЦКЕВІЧ
3 Сьцяпан ПАЦКЕВІЧ
4 Васіль БАГУШЕВІЧ-МІНЬКОЎСКІ
5 Марцін ВАЛАДКОВІЧ
6 Адам ВАЛАДКОВІЧ *)
7 Андрэй Мікалаевіч СТАНКЕВІЧ
8 Ян МАНЧАК
9 Аўгустын ПАГОЖЫ-КАНСТАНТЫНОВІЧ
10 Самуэль Ян БАРОДЗІЧ *)
11 Францішак ЦЁЛАК-КАМАРОЎСКІ *)
12 Францішак Уладыслаў ТАРГОНЯ-ЖЫДОВІЧ *)
13 Ян Браніслаў з Тарлова і Букаў ТАРЛЕЦКІ *)
14 Фэліцыян РАТЫНСКІ
15 Юзаф Антон ГАРКАНСКІ-ГАРДЗЯЛКОЎСКІ
16 Андрэй ГІНЭЙТ-КУНЦЭВІЧ *)
17 Антон Валерыян ГАРКАНСКІ-ГАРДЗЯЛКОЎСКІ *)
18 Мікалай СЬВЕНТАРЭЦКІ
19 МАЕЎСКІ *)
20 Андрэй Уладзіслаў НЯМІРСКІ *)
21 Міхал АСЯЦІМСКІ *)
22 Багуслаў ТАРГОНЯ-ЖЫДОВІЧ *)
23 Стэфан БОНЭК *)
24 Юзаф ВЫСОЦКІ *)
25 Юзаф Ян ВАРАНЕЦ
Раздзел 28. Будаўнічыя
Ураднікі **)
1 Ян Багуслаў з Тарлова і Букаў ТАРЛЕЦКІ *)
2 Антон ТРУСКОЎСКІ
3 Флярыян зь Яксаў БЫКОЎСКІ
4 Пётар з Рогаля ЖАРНІЦКІ
5 Андрэй СЯМАШКА
6 Казімір АДАХОЎСКІ
7 Юзаф Ян ВАРАНЕЦ
8 Андрэй КУСЬЦІНСКІ *)
9 Антон СЬВЕНТАРЭЦКІ *)
10 Казімір ДАБРЫНСКІ *)
11 Казімір з Кастровіц КАСТРАВІЦКІ
12 Багдан з Кастровіц КАСТРАВІЦКІ

*) Асобы, правы якіх на тытул (урад) не пацьвярджаюцца дакумэнтамі і выклікаюць сумневы ў аўтараў даведніка.

**) Выпраўлены хібы ў напісаньні імёнаў і прозьвішчаў у адпаведнасьці з правапісам беларускай мовы.