Архіварыус

  • Малы гербоўнік Рагачоўскай шляхты.

    З. Л. Яцкевіч – "Архіварыус", Мн.: БелНДІДАС, 2008.– Вып.6.– с. 250-261

    Малы гербоўнік Рагачоўскай шляхты.

    З. Л. Яцкевіч – "Архіварыус", Мн.: БелНДІДАС, 2009.– Вып.7.– с. 267-281

    Малы гербоўнік Рагачоўскай шляхты.

    З. Л. Яцкевіч – "Архіварыус", Мн.: НГАБ, 2010.– Вып.8.– с. 255-276

Падаю сьпіс шляхецкіх Дамоў, што адшуквалі шляхецтва ў Рагачоўскім павеце ў XIX стагоддзі. Матэрыял заснаваны на серыі публікацый у трох выпусках складанкі навуковых паведамленьняў і артыкулаў "Архіварыус", які выдаецца Беларускім навукова-дасьледніцкім інстытутам дакумэнтазнаўства і архіўнай справы, пад агульнай назвай "Малы гербоўнік рагачоўскай шляхты". Публікацыі ўтрымваюць кароткі агляд выводавых спраў паказаных ніжэй сем'яў. На жаль, выявы радавых гэрбаў у крыніцы адсутнічаюць.

Шляхта

  • 01-35
  • 36-65
Артыкулы з 1 па 35
Прозьвішчы *) Герба *)
1 АКІНЧЫЦЫ Прыяцель
2 АКУШКІ Ляліва
3 БАНЬКОЎСКІЯ Бродзіч
4 БАРТКОЎСКІЯ Барычка
5 БЯРЛІНСКІЯ Калона
6 ВЕРАЗЕМБСКІЯ Ляліва
7 ВІШНЕЎСКІЯ Галыдкаў 1)
8 ЯНКЕВІЧЫ—ВЯРБІЦКІЯ Сляпы воран
9 ГАМАЛІЦКІЯ уласнага
10 СУЛІМА—ГАРБАТОЎСКІЯ Суліма
11 ГАРБАЧЭЎСКІЯ Галаўня
12 ВАЛЕНТЫНОВІЧЫ—ГАТАЛЬСКІЯ Залатая вольнасць
13 ГАЗДАВА—ГІЖЫЦКІЯ Газдава
14 ГОРСКІЯ Побаг
15 ГРУШЭЦКІЯ Любіч
16 ГРЫБОЎСКІЯ уласнага
17 ГРЫНКЕВІЧЫ Наліўка
18 ГУБАРЭВІЧЫ  
19 ДЗЕРНАЛОВІЧЫ Любіч
20 КАНАСЕВІЧЫ Тапор
21 СТРАЛКА—КАНЮШЭЎСКІЯ Стралка
22 КАРАТКЕВІЧЫ Корвін
23 КЕЛЧЭЎСКІЯ Абданк
24 КЛІМОВІЧЫ  
25 КОРЗУНЫ Кот марскі (зьм.)
26 КОРВІН—КРАСІНСКІЯ Сляпы воран
27 КУРАКІ  
28 КУРБАЦКІЯ Бланкенштэйн
29 ЧЭМЕСА—КУРОЎСКІЯ Сшанява
30 КУЧЫНСКІЯ Сляпы воран
31 ЛАСОЎСКІЯ Прус II
32 ЛЫЧКОЎСКІЯ Суліма
33 ТАРАСЕВІЧЫ—ШАРЭПІЧЫ—ЛАПІЦКІЯ Юноша
34 МАЛІНОЎСКІЯ Побаг
35 МАРАЧЭЎСКІЯ  
Артыкулы з 36 па 65
Прозьвішчы *) Герба *)
36 МЫШКОЎСКІЯ уласнага
37 НЕСТАРОВІЧЫ Побаг (зьм.)
38 НЯРОНСКІЯ уласнага
39 ПАЛОНСКІЯ Ляліва
40 ПАПЛАЎСКІЯ Дрэвіца
41 ПЛЕСКІ Тарнава
42 РАЗАНОВІЧЫ Сляпы воран
43 РАЗВАДОЎСКІЯ Рагаля
44 РАКІЦКІЯ Равіч
45 СЕРВІРОГІ Прус III (зьм.)
46 СЛІВА—СКАРЫНОВІЧЫ Агоньчык
47 СЛУЧАНОЎСКІЯ Тры зоркі
48 ПЕРАСВЕТ—СОЛТАНЫ Солтан ("Сыракомля" зьм.)
49 СТРАКОЎСКІЯ Лазанка 2)
50 СЯЛІЦКІЯ Корчак
51 ТЫЧЫНСКІЯ Тапор
52 УСЦІНОВІЧЫ  
53 УСЦІНОВІЧЫ Ястрабец
54 ФАШЧЫ Прус II
55 ТРУХАНОВІЧЫ—ХАДАНОВІЧЫ  
56 ХАДАСОВІЧЫ Едзешко
57 ОКША—ЧАХОЎСКІЯ Окша
58 ШАЛЮТЫ Кальварыя
59 ШЫМКЕВІЧЫ Прус
60 ШЭМЯКІ Праўдзіч
61 ШЭНДЗІКОЎСКІЯ Любіч
62 ЮШКЕВІЧЫ Сляпы воран
63 ЛЕВАЛЬТ—ЯЗЕРСКІЯ Рагаля
64 ЯКІМОВІЧЫ—ЯНКОВІЧЫ Яніна
65 ЯНУШКЕВІЧЫ Любіч

*) Скарыстаны правапіс крыніцы.

1) - альтэрнатыўная назва герба "Прус I".

2) - альтэрнатыўная назва герба "Ястрабец".