Гербы на літары "П-Р"

П

Пагоня І

Герб Пагоня І

уласны
(Біцютка)

Біцюткі (Б171)

Пагоня

Герб Пагоня

 
 

Амантавы (ЗВ[2]1)
Бальцэвічы (Б63)
Банюцічы (Б69)
Вангіны (В59)
Варатынцы (Аг111)
Нявінскія (ЗМ81)

Пагоня II

Герб Пагоня II

 
 

Пачобуты (ЗВ[2]139)

Пагоня Літоўская

Герб Пагоня Літоўская, княскі

княскі
 

Алелькавічы-Слуцкія, князі (ВКЛ[1]217)
Сангушкі, князі (ВКЛ[2]539)

Пагоня Літоўская

Герб Пагоня Літоўская

 

Доўманты (Д142,143)

Пагоня Літоўская

Герб Пагоня Літоўская (адм.)

адм.

Гедыміны (Г126,127)
Гедыміны (ЗМ26)

Падкова

Герб Падкова

 

Зьмітровічы (З128)

Пазьняк

Герб Пазьняк

 

Долматы (Д138)
Пазьнякі (ЗМ83)

Пакора II

Герб Покора II

 
 

Кенстовічы (Вг53)

Пальмавае Дрэва

Герб Пальмавае Дрэва

 
 

Зэндлігеры (З143)

Памарнацкі

Герб Памарнацкі

уласны
(Газдава адм.)

Памарнацкія (Вг110)
Памарнацкія (ЗВ[2]138)

Папарона

Герб Папарона

 
 

Більдзяшэўскія (Б168)
Будзькі (Б222)
Бурыя (Аг16)

Пароня

Герб Пароня

 
 

Жылаі (Аг119)

Паўкозіч

Герб Паўкозіч

 
 

Богушы (Б182)
Богушы (Вг7)
Вольскія (В197,199)
Вольскія (Нг34)
Воўчкі (Аг110)
Вянгрэцкія (В231)
Крыўкоўскія (Нг96)
Прарадоўскія (Нг138)
Пагоскія (Хг70)
Пагоскія (ЗВ[1]52)
Пакоўскія (ЗВ[1]55)
Стрыгоцкія (Аг101)
Табартоўскія (Нг171)

Паўловіч

Герб Паўловіч

уласны
(Прыяцель адм.)

Паўловічы (Аг74)

Паўротнік

Герб Паўротнік

уласны
 

Галкоўскія (ЗМ22)

Пахалавецкі

Герб Пахалавецкі

уласны

Падарэўскія *) (ЗВ[1]53)

Пелеш

Герб Пелеш

 

Валаховічы (В36)
Ельскія (Е1)
Петражыцкія (Аг75)

Пілява

Герб Пілява

 

Бароўскія (Б95,96)
Драздоўскія (Д161)
Кубятовічы (Вг72)
Ляхоўскія (Вг74)
Харкоўскія (Вг16)
Харкоўскія (ЗВ[1]77)

Плятэр

Герб Плятэр (адм.)

адм.

Плавінскія (Вг106)

Пнейня

Герб Пнейня

(Карвоўскі)

Грынеўскія (Г226)

Побаг

Герб Побаг

 

Андрайковічы (А89)
Беніслаўскія (ЗВ[2]13)
Бразгуны (Аг13)
Буржынскія (Б252)
Бяліцкія (Б305)
Вадарадзкія (Вг160)
Гардлінскія (Г90)
Горваты (Г177)

Горскія (Рг14)
Дмахоўскія (Д134-137)
Доўнары (Д144,147-152)
Дубовікі (Д179,180)
Дубовікі (Хг35)
Душкевічы (Аг28)
Душэўскія (Д199)
Есьмантовічы (Е10)
Запольскія (ЗМ105)
Касабудзкія (Нг85)
Керсноўскія (Нг88,89)
Маліноўскія (Вг83)
Маліноўскія (Рг34)
Маліноўскія (ЗВ[1]44,45)
Падгайскія (Вг107)
Ратомскія (Вг119)
Сымановічы (Нг170)
Філіповічы (ЗВ[1]73)
Хадачынскія (Аг19)
Хамінскія (Хг105)
Шпігальскія (Нг193)
Янушкоўскія (Вг43)
Янушкоўскія (Хг116)

Побаг

Герб Побаг (адм.)

адм.

Пазямкоўскія (Вг112)

Повязь

Герб Повязь

(Гэрбурт V)

Варонічы (В82)

 

Багаткевічы (Б13)
Багаткі (Б14)
Вольскія (В196)
Гантарскія (Г58)
Гарасімовічы (Г68)
Гэнзэлі (Г289)
Дзерваеды (Д109)
Жданоўскія (Е55)
Закрэўскія (З45)
Закрэўскія (Аг112)
Закрэўскія (Хг38)
Іздэбскія (З209)
Іздэбскія (Нг79)
Ізмайловічы (ЗВ[2]75)
Качынскія (Вг51)
Ліноўскія (Нг102)
Макавецкія (Нг107)
Пажарскія (Аг82)
Парэцкія (Вг111)
Сакалоўскія (ЗМ92)
Сакалоўскія (ЗВ[2]158)
Серафіновічы (Аг95)
Энгельфэльты (ЗВ[2]197)
Янчэўскія (Аг44)

Порай

Герб Порай

(Ружыц)

Астроўскія (А174)
Барысевічы (Б111,112)
Біёлты (Б162)
Білімовічы (Б165)
Більманы (Б169)
Бярнацкія (Б319)
Вільчынскія (В149)
Вільчынскія (Вг158)
Віткоўскія (В168)
Віткоўскія (Вг159)
Галіцкія (Г30-32)
Галіцкія (Нг40)
Грыбоўскія (Г217)
Дамброўскія (Д54)
Дзічкоўскія (Д116)
Жоглы (ЗМ41)
Завішы (З29)
Замойскія (ЗВ[2]67)
Зелятынскія (З117)
Кошчыцы (Вг64)
Куневічы (Нг94)
Леановічы (ЗМ62)
Ліпінскія (Вг177)
Ліпінскія (ЗВ[2]98)
Ляткоўскія (Нг103)
Міхалоўскія (Нг118)
Міцкевічы (Нг120)
Мязевічы (Аг59)
Навіцкія (ЗВ[2]123)
Нясецкія (Нг122)
Парадні (ЗВ[2]132)
Россэны (ЗВ[2]155)

Поўня

Герб Поўня

(Іваніцкі)

Іваніцкія (З171)
Іванкевічы (З172)

Поціск

Герб Поціск

уласны

Дабравольскія (Д10)
Дабравольскія (ЗВ[1]25)

Прагоня

Герб Прагоня

 

Грушвіцкія (Г215)
Грыневічы (Аг39,40)
Грынкевічы (Г230)
Грынцэвічы (Г234)
Грынявецкія (Г238-239)
Зьвірдоўскія (З103)
Маркіянавічы (ЗВ[2]102)

Прагоня

Герб Прагоня (адм.)

адм.

Плявакі (Вг105)

Прантніцкі

Герб Прантніцкі

 

Брынкі (Б215)

Прастрэл

Герб Прастрэл

 

Жаўняровічы (Е42)

Прарова

Герб Прарова

 

Гасьлінскія (Вг35)
Грунтоўскія (Г214)
Завішы (З28)
Прасмыцкія (Аг85)
Прасмыцкія (Вг113)

Праўдзіч

Герб Праўдзіч

 

Булаўскія (ЗВ[2]17)
Вярбоўскі (Нг37)
Гурыновічы (Г270)
Гурыны (Г272)
Мурашкі (ЗМ78)
Раманоўскія (ЗВ[2]152-154)
Цыбульскія (ЗМ70)
Шамякі (Рг60)

Праўдзіч ІІ

Герб Праўдзіч ІІ

 

Арцішэўскія (А137-139)
Брахоцкія (Б197,198)
Вярбоўскія (В238)
Гузэльфы (Г252)
Гузэльфы (Нг53)
Дзердзіеўскія (Д111)
Дзердзіеўскія (Нг61)
Крачкоўскія (Вг71)

Праўдзіч

Герб Праўдзіч (адм.)

адм.

Балвановічы (Б57)
Бяганскія (Б297)

Праўдзіч

Герб Праўдзіч (адм.)

адм.

Зарэмбы (З82)
Зарэмбы (Нг76)

Прус І

Герб Прус І

(Вагі, Туржына, Галытка)

Абрыцкія (А15)
Андрыеўскія (А86-88)
Апановічы (А111)
Багуслаўскія (Б35)
Багушэвічы (Б41)
Бароўскія (Б97)
Бутвілоўскія (Б270)
Бутвілоўскія (Хг15)
Вакульскія (В27)
Вінклеры (В155)
Вішнеўскія (Рг7)
Вішнеўскія (ЗВ[2]30,32)
Гаўдзялевічы (Г110)
Главацкія (Г147)
Гладкоўскія (Г150)
Гладоўскія (Г151)
Давідоўскія (Д26)
Забароўскія (З1)
Заленскія (З52)
Заленскія (ЗВ[2]63)
Маралоўскія (Вг194)
Плонскія (Аг76)
Шымкевічы (Рг59)

Прус ІІ

Герб Прус ІІ

(Воўчыя Косы)

Арашкевічы (А123)
Вішнеўскія (В175)
Вячынскія (В248)
Гняўчынскія (Г165)
Грыбоўскія (Г218)
Забродзкія (З13)
Ласоўскія (Рг31)
Фашчы (Рг54)

Прус ІII

Герб Прус ІII

(Нагоды)

Багданскія (Б30)
Варыводзкія (В83)
Давідоўскія (Д24,25)
Давідоўскія (Нг57)
Давідоўскія (Д23,27)
Длужнеўскія (Д132)
Жукоўскія (Е65,74)
Жукоўскія (Нг67)
Кавалеўскія (ЗВ[2]76)
Ласоўскія (Нг98)
Рудзінскія (Вг125)

Прыяцель

Герб Прыяцель

 

Авярковічы (А22)
Акінчыцы (Рг1)
Багуслаўскія (Б36)
Бутовічы (Б264,265)
Бутынскія (ЗВ[2]19)
Вічульскія (ЗВ[2]29)
Войны (В188)
Гарадэцкія (Вг41)
Грыневічы (Г219-223)
Грынеўскія (Г227-229)
Ждановічы (Е52)
Збутовічы (З102)
Зелянкевічы (З116)
Кудзіновічы (ЗМ58)
Паўлікевічы (ЗВ[2]134)
Прышыхоцкія (Аг86)
Ярашэвічы (Вг44)

Прыяцель

Герб Прыяцель (адм.)

адм.

Паўловіч (Нг129)

Прэтвіч

Герб Прэтвіч

(Вчэле адм.)

Брытвічы (Б216)

Пузырэўскі

Герб Пузырэўскі

уласны

Пузырэўскія (Аг84)

Пухала

Герб Пухала

Гушчы (Г284)
Хашкоўскія (Вг17)

Пэлікан

Герб Пэлікан

Ільляшэвічы (З214)
Ільляшэвічы (Хг40)


Р

Равіч

Герб Равіч

 

Алендскія (А55,56)
Аленскія (А57)
Астроўскія (А175)
Аўсяныя (А186)
Аўсяныя (Нг9)
Бянецкія (Б316)
Вайцяховічы (В20,21)
Ваўністыя (В112)
Вольскія (В198)
Вышамірскія (В217,218)
Вячоры (В134-137)
Гаваркоўскія (ЗМ20)
Гаворкі (Г4)
Галімскія (Г24)
Галінскія (Г28-29)
Гансеўскія (Г54)
Ганы (Г59)
Ганы (ЗВ[2]35)
Гаўдзевічы (Г109)
Грудзіны (ЗМ29)
Гудзьвіловічы (Г247)
Гуды (Г250)
Гуткоўскія (Г280)
Гутоўскія (Г281)
Дамброўскія (Д55)
Жакевічы (Е29)
Забароўскія (З2)
Здзяхоўскія (З113)
Зямацкія (З150)
Кеневічы (Нг87)
Лясатовічы (Аг52)
Падэрні (ЗВ[1]54)
Ракіцкія (Рг44)
Рацэвічы (Аг87)
Чэрскія (ЗВ[2]185,186)
Яроцкія (Нг202)

Равич

Герб Равіч (адм.)

адм.

Русецкія (Вг126)

Рагаля

Герб Рагаля

 

Балатовічы (Б56)
Бразанскія (Б199)
Васілеўскія (В84,90,98)
Васілеўскія (ЗВ[2]24)
Жарны (ЗМ40)
Завадзкія (З14-19)
Іваноўскія (З174,177-182)
Красоўскія (Аг48)
Рагінскія (ЗВ[1]56)
Развадоўскія (Рг43)
Сварыцкія (ЗВ[2]162)
Язерскія (Рг63)

Рагаля

Герб Рагаля

 

Арахоўскія (А122)
Трушынскі (Нг176)

Рагаля

Герб Рагаля (адм.)

адм.

Лявіцкія (Вг76)

Рагаля

Герб Рагаля (адм.)

адм.

Іваноўскія (З173)

Радван

Герб Радван

 

Абулевічы (А16)
Азямблоўскія (А38)
Бандзкевічы (Б64)
Барэвічы (ЗВ[2]7)
Бохвіцы (Б190)
Валадковічы (В28)
Валатовічы (В34)
Ваўканоўскія (В104)
Дастаеўскія (Д88)
Жаўрыды (Е44-47)
Курчы (Аг49)
Малюшыцкія (Нг110)
Пашкевічы (ЗВ[2]141)
Пашкевічы (ЗМ80)
Петрашэўскія (ЗВ[2]144)
Радзішэўскія (ЗВ[2]149)
Хлявінскі (Нг184)
Хмялеўскі (Нг185)
Яновічы (Нг201)
Яновічы (ЗВ[1]100)

Радван

Герб Радван (адм.)

адм.

Дзьмітровічы (Д117)

Радван

Герб Радван (адм.)

адм.
 

Валадковічы (В30,31)
Гардыны (Г91)
Гардыны (Нг44)
Жамбоцкія (Е37)
Заламаі (З50)
Залівакі (З62)

Радван

Герб Радван (адм.)

адм.
 

Горскія (Вг34)

Радзівіл

Герб Радзівіл

княскі
(Трубы адм.)

Радзівілы, князі (ВКЛ[2]503)

Рамульт

Герб Рамульт

 
 

Вішнеўскія (В170-174,176-178)
Вішнеўскія (ЗВ[2]31)
Рамульт (Нг145)

Ратульт

Герб Ратульт

 

Стырыковічы (Вг137)
Тарвіды (ЗВ[1]68)

Раэс

Герб Раэс

 

Жак (Жакет) (Е30)

Розмяр

Герб Розмяр

 

Долматы (Д139)

Розэншыльд

Герб Розэншыльд

уласны

Пауліны фон Розэншыльд (ЗВ[2]135)

Роля

Герб Роля

 

Арцішэўскія (А140,141)
Бартнікоўскія (Б109)
Вірпшы (В161)
Гагалінскія (Г5-6)
Дваракоўскія (Д100)
Залескія (З61)
Скарыны (ЗВ[2]167)

Роля

Герб Роля (адм.)

адм.

Ролі (Вг122)

Роля

Герб Каменскі

адм.

Каменскія (ЗМ49)

Рох II

Герб Рох II

 

Вязьміцінавы (ЗМ18)

Рох III

Герб Рох III

 

Гаціскія (Г116)

Рудніца

Герб Рудніца

(Наступ)

Пачынскія (Аг77)
Сіпайлы (Аг97)

Рудніца

Герб Рудніца (адм.)

адм.

Радзевічы (Вг121)
Сабілы (Вг129)


* Герб быў дараваны Станіславу Пахалавецкаму і ягоным нашчадкам прывілеем караля Стэфана Баторыя ў 1581 годзе за мужнасьць, выяўленую пры ўзяцьці Пскова. Ян Замойскі за адменныя заслугі дараваў яму на шчыт свой герб "Яліта". Астатнія галіны роду Пахалавецкіх шчытаваліся гербам Роўня, інакш Коўня. (Крыніца: K. Niesiecki "Herbarz Polski", том VII, стар. 232-233)
У выводавых дакумэнтах Лебедзь-Падарэўскіх няма ані довадаў, ані якіх-кольвек спасылак на сваяцтва з Пахалавецкімі. У гэтай сувязі заяўленыя імі правы на герб уяўляюцца не абгрунтаванымі.